sklepzkamerkami
Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Zaawansowany system monitoringu CCTV - przegląd funkcji
(2017-12-06)

CCTV to nowoczesny, telewizyjny system dozorowy, którego głównym zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa. Dzięki systemom wizyjnym monitoruje się cały czas miejsca i budynki narażone na wandalizm, włamania lub inne zdarzenia niepożądane.

telewizja-przemyslowa-cctv.jpg

 

Closed Circuit TeleVision (CCT) oznacza telewizję o obwodzie zamkniętym. W skład tego systemu monitorującego wchodzą głównie rejestratory i kamery przesyłające obraz do centrali odbiorczej, a także klawiatura z dżojstikiem, która pozwala sterować kamerami, a także zmieniać obraz na monitorach. Różnica pomiędzy zaawansowanym systemem monitoringu CCTV, a zwykłą telewizją jest taka, że obraz z kamer jest przesyłany tylko do jednego pomieszczenia (odbierany jest zwykle także w jednym, ewentualnie w określonej liczbie), a nie do nieograniczonej liczby odbiorników.

W jakim celu instaluje się CCTV?

Na świecie zainstalowanych jest 350 milionów kamer przemysłowych. Jeśli zaś mowa o Polsce, to tylko w Warszawie system monitoringu CCTV liczy blisko 14 tysięcy kamer, z czego połowa zainstalowana jest w miejskich autobusach. Z systemu korzystają prywatne firmy, banki, supermarkety, szkoły, lotniska i duże zakłady przemysłowe, może dotyczyć nawet całego miasta. Zaletą monitoringu CCTV jest to, że jest na tyle zaawansowany, że nie tylko pozwala rejestrować nietypowe zdarzenia, nagrywać obraz, ale także śledzić konkretną osobę czy ją po prostu zidentyfikować.

Głównym celem CCTV jest nadzór, stąd często stosuje się alternatywne terminy jak monitoring wizyjny i wideonadzór. Pierwotnie system monitoringu został zaprojektowany na potrzeby banków i kasyn (w których należy utrzymywać wysoką kontrolę bezpieczeństwa), dzisiaj korzystają z niego więzienia do monitorowania więźniów jako uzupełnienie regularnych patroli oraz placówki medyczne do obserwowania potencjalnie niebezpiecznych pacjentów. Większość dużych instytucji instaluje system CCTV, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa ludzi. Pojawia się również w szkołach i na terenach firm, gdzie pełni funkcję prewencyjną, ponieważ świadomość, że jest taki monitoring, może zapobiec nieprzyjemnym zdarzeniom.

Jakie funkcje ma zaawansowany monitoring?

Oprócz wizyjnej obserwacji, wykrywania i identyfikacji niepożądanych zdarzeń i osób, zaawansowany system CCTV jest ważną częścią wielu systemów zarządzania bezpieczeństwem, które są instalowane w inteligentnych budynkach. Dzięki takiej integracji umożliwia wczesną i prawidłową reakcję odpowiednich służb. Najczęściej CCTV współpracuje z systemem pożarowym SSP, systemami alarmowymi SSWiN i kontroli dostępu KD.

Starsze systemy CCTV wykorzystywały małe, czarno-białe monitory o niskiej rozdzielczości bez możliwości interakcji, dzisiaj nowoczesne, kolorowe wyświetlacze zapewniają obraz w bardzo wysokiej jakości z funkcją powiększania lub pomniejszania, a nawet śledzenia osoby. Ponadto nowoczesne CCTV pozwala nadzorcy rozmawiać z ludźmi w zasięgu głośników powiązanych z systemem.

Ile kosztuje instalacja rozbudowanego monitoringu?

Koszt instalacji rozbudowanego monitoringu uzależniony jest od ceny urządzeń i kosztu ekipy montażowej. Najprostszy zestaw do monitoringu CCTV można już kupić w cenie 1400 zł.

Niemniej warto wspomnieć, że CCTV w firmach ma rejestrować zdarzenia, by na bieżąco eliminować zagrożenia mienia, które mogą zaszkodzić sprawności działania firmy. Niestety wiele dostępnych systemów monitoringu może nie spełniać oczekiwań i nie zapewniać odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, dlatego najlepiej kwestię instalacji monitoringu omówić z wyspecjalizowanym wykonawcą – tylko wówczas otrzyma się lepsze funkcje dozoru i transmisji danych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach systemu CCTV, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 691 026 826. Odpowiemy chętnie na wszelkie pytania i polecimy najlepsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb Państwa firmy.

Artykuł opracował Krzysztof Kuzioła - Techniczne systemy zabezpieczeń budynków.
Strona www: https://ksk.lublin.pl
ul. Przybylskiego 19/2, Lublin , tel. 691 026 826