sklepzkamerkami
Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Jaki rodzaj kamer do monitoringu wybrać?
(2017-05-29)


Nowoczesny monitoring domu wyposażony w odpowiednie kamery to skuteczny sposób na ochronę domowników i ich mienia. Najpierw trzeba jednak skompletować odpowiedni zestaw do monitoringu. Do wyboru są m.in. kamery IP, kamery zewnętrzne i kamery obrotowe. Które z nich najlepiej sprawdzą się do monitorowania domu i jego najbliższej okolicy?

 monitoring-1305045_1920.jpg

Zestaw do monitoringu – analogowy czy sieciowy?
Systemy monitoringu można podzielić na 2 rodzaje – tradycyjny monitoring analogowy i nowoczesny cyfrowy monitoring IP (zwany również sieciowym). Kamery stosowane w pierwszym systemie oferują rozdzielczość sięgającą maksymalnie ok. 720 x 576 pikseli (PAL/NTSC). Kamery analogowe podłącza się do instalacji przy pomocy kabla koncentrycznego. Jest to tanie i trwałe rozwiązanie, które pozostawia jednak sporo do życzenia pod względem jakości. Szczególnie w porównaniu do nowocześniejszego monitoringu sieciowego.

Kamery IP to szybko rozwijająca się technologia, która oferuje dużo wyższą jakość rejestrowanego obrazu. Brak ograniczeń przepustowości i rozdzielczość HD (720p), Full HD (1080p), a nawet 4K (2160p) gwarantują ogromny skok jakościowy. Kamery IP są teraz dużo przystępniejsze cenowo niż w momencie rynkowego debiutu i dlatego są rekomendowane przez wielu ekspertów.

Kamery HDCVI – sposób na modernizację analogowego monitoringu

Dla tych, którzy mają analogowy monitoring domu, ale nie chcą wymieniać całego systemu na monitoring sieciowy pomocne będą kamery HDCVI. Monitoring HDCVI zapewnia wysoką jakość obrazu (prawidłowe odwzorowanie kolorów i brak zniekształceń) oraz wysoką rozdzielczość przy wykorzystaniu istniejącego okablowania. Zestaw do monitoringu HDCVI łączy zalety kamer analogowych i sieciowych.

Nie tylko kamery – z czego składa się zestaw do monitoringu?
Wybór kamery to dopiero początek. Decydując się na monitoring analogowy lub sieciowy oprócz kamer trzeba kupić także dodatkowe akcesoria. Należą do nich rejestratory, dyski twarde, monitory, switche, okablowanie, zasilanie (w tym bezpiecznieniki, rozgałęźniki i zasilacze), dyski twarde, obiektywy i uchwyty do kamer, reflektory podczerwieni i inne akcesoria do kamer oraz programy do sterowania nimi.

Rejestrator stanowi serce systemu monitoringu. To on nagrywa obraz z kamer, przetwarza go i pozwala na wyświetlenie nagrań na ekranie monitora lub telewizora. Rejestratory różnią się między sobą m.in. liczbą obsługiwanych kamer i maksymalną obsługiwaną rozdzielczością. Obraz może być przez nie rejestrowany ciągle lub przy pomocy różnych trybów zapisu, np. z detekcji ruchu czy z wyjść alarmowych.

Wybór pozostałych elementów składowych zestawu do monitoringu nie powinien sprawić większych problemów. Tym bardziej, że wiele z tych części jest wykorzystywanych podczas instalacji, którą i tak przeprowadza wykwalifikowany zespół specjalistów. Najważniejsze, aby zestaw do monitoringu był dobrze zainstalowany i prosty w obsłudze.

Jaki wybrać rodzaj kamery? Monitoring domu a różne rodzaje kamer analogowych i IP
Wybierając zestaw do monitoringu należy zwrócić uwagę na takie parametry kamery, jak m.in. jej rozdzielczość, rodzaj przetwornika i czułość. Równie ważny jest jej typ. Niektóre rodzaje idealnie nadają się do tego, aby przygotować skuteczny monitoring domu, a inne sprawdzą się w innych zastosowaniach.

kamery kompaktowe – wyróżniają się wysokiej jakości wymienną optyką. Dzięki specjalnej obudowie, którą można dodatkowo dokupić, mogą pracować nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz budynku jako kamery zewnętrzne.

kamery kopułowe – stosowane w środku, głównie z powodów estetycznych. Kamery kopułowe mają półkolistą formę i montuje się je w suficie danego pomieszczenia. Ich dyskretna konstrukcja i szybka maskująca utrudnia intruzowi zlokalizowanie kamery. Kamery kopułowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne dzięki wytrzymałej, szczelnie okrywającej je obudowie. Często spotyka się je także w komunikacji miejskiej, przejściach podziemnych czy windach.

kamery obrotowe – mogą wykonać pełny obrót o 360 stopni. Dzięki temu poradzą sobie z obserwacją nawet bardzo dynamicznie zmieniających się scen. Kamery obrotowe mają bardzo duży obszar pokrycia. Ich kolejną zaletą jest funkcja manualnego lub automatycznego sterowania obrotem i zmienna ogniskowa, którą też można sterować (zbliżać i oddalać obraz). Kamery obrotowe częściej można jednak spotkać np. na dworcach autobusowych, stacjach kolejowych, obiektach sportowych czy na deptakach i głównych ulicach miast.

kamery z promiennikiem podczerwieni – mogą być kopułowe lub obrotowe. Promiennik IR umożliwia pracę nawet w całkowitej ciemności. Gdy brakuje światła, włącza się i skutecznie doświetla obserwowane miejsce. Niestety po włączeniu promiennika podczerwieni nagrania kamery są czarno-białe. Dlatego
w niektórych przypadkach lepszym wyborem może okazać się kamera bez promiennika podczerwieni i dodatkowo lampa wyzwalana czujnikiem ruchu.

kamery bezprzewodowe – sprawdzają się świetnie jako zestaw do monitoringu domu przede wszystkim dzięki prostej i szybkiej instalacji. Można je zainstalować nawet w trudno dostępnych miejscach, tam gdzie nie udałoby się zainstalować innego rodzaju kamery. Kamery bezprzewodowe działają w oparciu o sieć WLAN.

Odpowiednie kamery, monitoring dający poczucie bezpieczeństwa
Urządzenia, które są najczęściej wybierane, aby stworzyć zestaw do monitoringu to kamery IP. Duży wybór poszczególnych rodzajów kamer, bardzo dobra jakość i konkurencyjna cena to jedne z ich najważniejszych zalet. Jaką kwotę jesteśmy gotowi przeznaczyć na zestaw do monitoringu? Jak dużą powierzchnię będą musiały obserwować kamery? W jakich warunkach oświetleniowych i środowiskowych będzie pracował monitoring? Jak szczegółowy obraz mają rejestrować kamery? Przed decyzją o wyborze danego typu kamery warto zastanowić się nad kilkoma czynnikami, które mają decydujący wpływ na stworzenie efektywnego systemu monitoringu.