sklepzkamerkami
Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Niezbędne w każdym budynku: oświetlenie awaryjne
(2017-01-12)

Myśląc o oświetleniu budynku, zazwyczaj bierzemy pod uwagę tylko to standardowe. Lampy sufitowe i boczne, które są podstawowym źródłem światła w każdym spośród wnętrz. Ale to nie jedyny system oświetlenia, który – zgodnie z wymogami BHP – musi zostać zainstalowany. Tym drugim, niepozornym ale niezwykle ważnym jest oświetlenie awaryjne.

Do czego potrzebujemy oświetlenia awaryjnego? Jakie są jego rodzaje? W jaki sposób wybrać najlepsze oprawki oświetleniowe i kto wykona projekt? Oto najważniejsze informacje.

oswietlenie.jpg

Oświetlenie awaryjne: po co to w ogóle potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista i wynika z samej nazwy. To typ oświetlenia, które przydaje się w momencie awarii. Doprecyzujmy – przede wszystkim chodzi tutaj o awarię prądu. Dlatego właśnie, oświetlenie to musi mieć własne, niezależne od całej sieci źródło energii – tak, by uruchomiło się bez zarzutu.

Warto przy tym podkreślić, że oświetlenie awaryjne spełniać może dwie podstawowe funkcje. Ta najbardziej znana i rozpowszechniona to funkcja związana z ewakuacją. Każdy z nas kojarzy znaki ewakuacyjne z ludzikiem na zielonym tle. W tym wzorze dostępne są również oprawy oświetlenia awaryjnego – tak, by mogły spełnić jednocześnie dwie funkcje: informując o kierunku ewakuacji i rozświetlając drogę do wyjścia.

Drugą funkcją oświetlenia awaryjnego jest stanie się zapasowym źródłem światła tam, gdzie przerwanie pracy, nawet po awarii prądu, jest niewskazane. Przykład? Ot, choćby oddziały intensywnej terapii w szpitalu. Ale to tylko jedna z wielu opcji.

Zgodne z normami

Zarówno sam obowiązek posiadania oświetlenia awaryjnego, jak i sposób jego montażu jest regulowany przepisami prawnymi – tymi związanymi z BHP, a dokładniej – z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. W związku z tym, pamiętać należy, że system awaryjnego oświetlenia musi być:

  • zgodny z normą PN-EN 50172:2005,
  • wykonany zgodnie z projektem, który został uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych,
  • regularnie poddawany przeglądom technicznym – podobnie, jak pozostałe elementy przeciwpożarowe (nie rzadziej niż raz w roku),
  • działać co najmniej przez 1 godzinę po uruchomieniu,
  • być zamontowany w odpowiednich miejscach – m.in. przy drzwiach wyjściowych (ewakuacyjnych), schodach, przy każdej zmianie kierunku i/ lub wystąpieniu zmiany poziomu (np. stopnie, schodki), na skrzyżowaniach korytarzy, przy punktach pierwszej pomocy, gaśnicach, przyciskach alarmowych itp.

Wszystko po to, by w razie wypadku system zadziałał bez zarzutu i ułatwił sprawną ewakuację wszystkim, którzy znajdują się w budynku.

Jakość ma znaczenie

Roli oświetlenia awaryjnego nie da się przecenić. Właśnie dlatego, warto wyposażyć się w nie, poszukując sprawdzonego producenta. Takiego, który zapewni niezawodną jakość sprzętu, ale też jego różnorodność estetyczną i funkcjonalną. Dobrym przykładem są tutaj choćby oprawy awaryjne Awex – spełniają one wszystkie wymagane normy i pozwalają stworzyć kompletny system na wypadek awarii i konieczności ewakuacji.

Profesjonalny system oświetlenia awaryjnego to gwarancja większego bezpieczeństwa tych, którzy przebywają w budynku. Nie warto go więc lekceważyć.