sklepzkamerkami
Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Jak rozpoznać zatrucie gazem
(2017-01-02)

Jeden z najbardziej niebezpiecznych dla człowieka gazów to tlenek węgla (CO, czad). Pierwsze oznaki zatrucia czadem to ból i zawroty głowy, osłabienie i utrata przytomności. Objawów nie należy lekceważyć – w przypadku ich wykrycia konieczna jest natychmiastowa pomoc. Wdychanie tlenku węgla o wysokim stężeniu prowadzi do zgonu w przeciągu kilku minut.

 

fire-detector-525147_1280.jpg

Objawy zaczadzenia, czyli silnego zatrucia tlenkiem węgla
Czad jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, dlatego mogą go wykryć tylko czujniki gazu zamontowane w pomieszczeniu. Osoba narażona na kontakt z trującym tlenkiem węgla nie odczuwa początkowo żadnych objawów. Czad wchłania się do organizmu poprzez drogi oddechowe – substancja stopniowo utrudnia transport tlenu, doprowadza do niedotlenienia organizmu i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Objawy następują bardzo szybko. Osoba zaczadzona odczuwa najpierw tylko ból głowy. W ciągu kilku minut pojawiają się:

   - zawroty głowy,
   - uczucie oszołomienia, osłabienie,
   - bóle kończyn,
   - przyspieszone tętno,
   - zaczerwieniona skóra,
   - wymioty,
   - konwulsje,
   - utrata przytomności.

Bezpośrednim następstwem ostrego zatrucia czadem jest zgon.

Przewlekłe zatrucie czadem – objawy
Oprócz ostrego zatrucia tlenkiem węgla, kiedy gaz ulatnia się w dużym stężeniu, możliwe jest również przewlekłe zatrucie czadem. Dochodzi do niego, kiedy osoba jest narażona na regularny kontakt z tlenkiem węgla w małych ilościach (np. w przypadku rozszczelnienia instalacji gazowej). Podtrucie czadem skutkuje bólami głowy, problemami z koncentracją i pamięcią, pogorszeniem węchu, utratą apetytu i bezsennością. Możliwe jest też przyspieszone tętno, czerwono-sine zabarwienie skóry i drżenie mięśni. Jest to stan bardzo groźny dla organizmu, który wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej.

Pierwsza pomoc przy zatruciu gazem – jak uratować osobę po zaczadzeniu?
W przypadku podejrzenia zaczadzenia tlenkiem węgla należy szeroko otworzyć wszystkie drzwi i okna. Osoby zatrute gazem trzeba jak najszybciej przenieść do innego pomieszczenia i skontrolować ich oddech. Jeśli osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, wystarczy ją ułożyć na boku i wezwać karetkę. W razie bezdechu należy bezzwłocznie rozpocząć zabiegi resuscytacyjne (tak zwane sztuczne oddychanie). Silne zatrucie tlenkiem węgla prowadzi najczęściej do śmierci. Osoby zaczadzone, które udało się uratować są narażone na bardzo poważne powikłania, takie jak niewydolność nerek, choroby serca, zaburzenia układu nerwowego, uszkodzenie narządu wzroku i zanik mowy.